آباتمنت های دندانپزشکی

آباتمنت دندانپزشکی قطعه ای از جنس تیتانیوم است که با توجه به فاکتور های بالبنی بیمار مانند ( ارتفاع لثه ، پروتز دندان ساخته شده و …. ) انتخاب می شود البته اباتمنت ها ممکن است به صورت مستقیم و یا زاویه دار نسبت به تنه اصلی باشد که هر کدام کاربردهای خاص خودش را دارد و این دندانپزشک هست که نوع و زاویه مناسب اباتمنت را با توجه به ناحیه درمان انتخاب میکند، اباتمنت دندانپزشکی واسطه بین فیکسچر (پایه ایمپلنت که جایگزین ریشه می شود ) و پروتز نهایی بیمار (همان دندان ساخته شده در لابراتوار) است و به این صورت است که اباتمنت بر روی فیکسچر بارگذاری و به وسیله هگز (hex ، ساختار داخلی فیکسچر و اباتمنت ) به هم چفت شده و در ادامه پروتز بر روی پایه خود (اباتمنت) قرار می گیرد .

درجه تیتانیوم استفاده شده در اباتمنت ها گرید چهار یا پنج با خاصیت زیست سازگاری بالا است که منجر عدم سمیت و عدم بروز حساسیت برای بیمار در مواجه با بافت نرم بیمار می شود و به عنوان جسم خارجی توسط بدن شناخته نخواهد شد. اباتمنت ها از نظر کاربردی دارای سه نوع هستند :
۱- اباتمنت پیچ شونده : پروتز دندان بیمار و اباتمنت دارای یک حفره هستند که داخل حفره اباتمنت به صورت رزوه دار طراحی شده است ، در زمان بارگذاری پروتز بر روی اباتمنت یک پیچ خاص داخل حفره های هم مرز اباتمنت و پروتز قرار رفته و ابن دو المان را به هم پیچ می کنند.
۲- اباتمنت سیمان شونده : دارای خاصیت چسبندگی برای اتصالات هستند
۳- اباتمنت اوردنچر : برای اتصالات پروتز های نیم فک (پارسیل) و تمام فک (اوردنچر) استفاده می شوند.

طرح درمان با اباتمنت به این صورت است که پزشک ابتدا فیکسچر را در داخل دهان بیمار کاشته و پس از گذراندن مدت طرح درمان سه ماه برای جوش استخوانی فیکسچر با استخوان (ossientegration) ، بیمار مورد عکسبرداری رادیولوژی قرار گرفته و با توجه به موقعیت ایمپلنت نوع اباتمنت (زاویه دار و مستقیم و … ) انتخاب شده و بر روی فیکسچر اتصال پیدا می کند ، البته این متد برای روش سنتی جراحی است و امروزه با ذروش های نوین دیجیتال که ایمپلنت یک روزه را به ارمغان می آورد می توان پیش بینی کرد که چه نوع اباتمنتی را در همان روز فیکسچر گذاری بر روی فیکسچر بارگذاری نمود.

پروسه کارگذاری اباتمنت داخل دهان بیمار :

مرحله اول ) کاشت فیکسچر داخل استخوان بیمار
مرحله دوم ) بستن و بخیه زدن بافت نرم دهان بیمار
مرحله سوم ) باز کردن بافت نرم بیمار پس از سه ماه و کاشتن اباتمنت دندانپزشکی
مرحله چهارم ) قرار دادن پروتز روی آباتمنت

شماتیک طرح درمان های مورد نظر با اباتمنت تولیدی صبا تجارت :

طرح درمان اوردنچر ، که به صورت طرح درمان های All on 4 و All on 6 ارائه می شود ، که به منظور اعمال یک دنچر کامل (فک مصنوعی با رنگ طبیعی دندان ) به کار می رود ، در این نوع طرح درمان فراوانی استفاده از انواع اباتمنت ها بالاست و امکان دارد همزمان آباتمنت های مستقیم و زاویه دار با هم استفاده شوند ، به این ترتیب انتخاب های جراح در نوع کارگذاری فیکسچر ها به نسبت متد های دیگر بیشتر است. (multi abutment)
در شکل زیر کاشت ایمپلنت مگاژن را به صورت رادیو گرافی قرار داده شده که در شکل پایین ، آباتمنت دندانپزشکی بر روی فیکسچر بارگذاری و کاملا تنظیم شده است .

تصویری از دو آباتمنت موازی یکدیگر که بر روی دو فیکسچر در پشت هم قرار گرفته و نیز فواصل مزیال دیستالی بر اساس آباتمنت محاسبه شده است تا طرح درمان به طور کامل بر پایه پروتز به پایان برسد.

آباتمنت هایی که برای کیس های free end به صورت دو فکی کاشته شده است ، این اباتمنت ها قابلیت تحمل نیروهای محوری و فشاری را جهت chewing و جویدن نیز دارد و نیز کیس هایی هستند که بیشترین فراوانی مورد برای one day implant پس از دندان های قدامی هستند .