اینویزالاین یا اینویزیلاین در واقع نام یک برند تجاری است. این برند توسط دو مهندس و با استفاده از سیستم های کامپیوتری پایه ریزی شده است تا برای انجام حرکت های محدود دندانی از آن استفاده شود اما بعد ها از مشاوره متخصصین ارتودنسی هم در این سیستم استفاده شد تا بتوان از این سیستم درمورد درمان های پیچیده تر هم کمک گرفت.

ارتودنسی با اینویزالاین چگونه است؟

برای این درمان ابتدا از دندان‌های شما قالب ‌گیری می‌شود. قالب به لابراتور دندانپزشکی ارسال می‌شود تا در آنجا الاینر مخصوص شما ساخته شود. چندین الاینر به شما داده می‌شود که باید هر دو هفته یکبار آن را عوض کنید و الاینر جدید را استفاده کنید. الاینر ها باید به ترتیب استفاده شود تا درمان پیش برود. هنگام غذا خوردن و مسواک زدن باید الاینر را از دهان خارج کنید. توجه داشته باشید هر مرتبه که الاینر از دهان خارج می‌کنید، باید آن را تمیز کرده و در جعبه مخصوص خود قرار دهید. همچنین جعبه الاینر را پس از هر بار استفاده باید تمیز کنید. الاینر ها باید به مدت ۲۲ تا ۲۳ ساعت در روز استفاده شود (مقدار دقیق آن را ارتودنتیست به شما خواهد گفت). بنابراین پایبندی به مدت زمان استفاده از الاینر در روز اهمیت زیادی دارد.

اینویزالاین چیست

مزیت‌های اینویزالاین برای درمان ارتودنسی

  • دوره درمان تقریباً کمی قابل پیش بینی تر از براکت است

از آنجایی که ارتودنتیست تعدادی الاینر به بیمار می‌دهد تا هرچند هفته یک بار آن‌ها را عوض کند، تعداد دفعات مراجعه به ارتودنتیست کمتر خواهد بود.

    • در مقایسه با سیستم براکت سلامت بافت لثه بیشتر حفظ می‌شود و احتمال کلسیم زدایی مینای دندان کاهش پیدا می‌کند.
    • از آنجایی که هر زمانی که بخواهید می‌توانید الاینر را از دهان خارج کنید، در صورتی که ملاقات‌های مهم، سخنرانی و همایش و از این قبیل وظایفی دارید که برایتان شیوایی صحبت کردن و ظاهر لبخند و دندان‌ها اهمیت زیادی دارد، به راحتی می‌توانید الاینر از دهان در بیاورید و با آسودگی خاطر در مراسم ها شرکت کنید.
    • هنگام غذا خوردن الاینر را از دهان خارج میکنید بنابراین هیچ محدودیتی برای رژیم غذایی در طول درمان ارتودنسی ایجاد نمی‌شود و هر آنچه بخواهید می‌توانید بجوید.
    • به علت عدم وجود قطعات فلزی، احتمال تحریک بافت‌های نرم مانند لثه، گونه، لب‌ ها و زبان بسیار کاهش پیدا می‌کند.
  • رعایت بهداشت دهان با الاینر بسیار آسان‌تر است چرا که الاینر را از دهان خارج کرده و دندان ها را طبق روال همیشه مسواک می‌زنید و نخ دندان می‌کشید.
واتساپ
باز کردن بستن
آیا به کمک نیاز دارید؟